Tele Sipariş 0312 321 03 09 0545 345 95 72
Passiflora Meyvesi -Tutku Stres Meyvesi 250 Gram

Passiflora Meyvesi -Tutku Stres Meyvesi 250 Gram

  • Ürün Kodu: blg1022

ASSİFLORA; PASSİON FRUİT, ÇARKIFELEK, MARUÇYA, MARACUJA, TUTKU MEYVESİ ve AŞK MEYVESİ olar akta adlandırılır. 

Özellikleri ve Tarihçesi

Passiflora, (passion fruit) dış kısmı mor, içi çekirdekli bir yapıya sahip egzotik bir meyvedir. Çarkıfelekgiller familyasının örnek bitkisidir. Anayurdu Tropikal Amerika'dır. Oradan dünyaya yayılmış 400 kadar türü vardır. 5-7 parçalı koyu yeşil yaprakları almaşık dizilişli; yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir. Bitki, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.

Hawaii deki çarkıfeleklerin birçoğu Avustralya dan gelmekte olup ilk defa 1880 yılında evlerin bahçelerinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Havai de yetiştirilmesi ise 1930 un başlarındadır. Kenya da 1933 de yetiştirilmeye başlayan çarkıfelek, 1947 yılında Güney Afrika da 2000 ton üretim kapasitesine ulaşmıştır.


Yetiştirildiği Yerler

Passiflora özellikle güney Brezilya ve Kuzey Arjantin orijinli bir meyvedir. Sarı kabuklu çarkıfeleğin menşei tam olarak bilinmemektedir. Fakat mor çarkıfeleğin Avustralya civarında yıllarca süren adaptasyon dönemi içerisinde bu coğrafya da sarı kabuklu hale geldiği zannedilmektedir. Ülkemize ithal edilen çarkıfelekler, mor kabuklu olanlardır. Mor kabuklu çarkıfelekler, hem vitamin hem mineral olarak daha zengindir.


Faydaları

Passiflora C,B1,B2, B5,Kalsiyum, Fosfor ve Protein açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca çarkıfelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içerir.Passiflora meyvesi stres ve uykusuzluk sendromlarına karşı tüm dünya ülkelerinde alternatif olarakta kullanılmaktadır.


Nasıl ve Nerede Kullanacağız?

Passifloranın çekirdeklerini, tamamını çiğ meyve olarak yiyebilirsiniz. Meyve suyu, kokteyl, tatlı, dondurma, ve meyve salatalarında kullanabilir, hoş koku ve tat vermesi açısından yemeklerinizin yanında garnitür olarak da tüketebilirsiniz.


Muhafaza Koşulları

Passiflora, %85 - %90 nem de saklanmalıdır. Olgun meyveler, 7 ºC de 1 hafta boyunca muhafaza edilebilmektedir. 


Besin Değerleri

Enerji (kcal)    90 

Rutubet      75,1 gr

Yağ   0,7 gr

Karbonhidrat    21.2 gr

 Kül   0.8g

 Yağ (g)  13,8

 Kalsiyum   13 mg 

 Doymuş Yağ Asitleri (g)   2,2

 Fosfor   64 mg

Demir    1.6 mg

 Sodyum   28 mg

 Potasyum   348 mg

 Vitamin A  700 I.U. 

 Vitamin B      az

 Vitamin B2  0.13 mg

 Nikotinik Asit 1.5 mg

Askorbik Asit   30 mg 


Anavatanı Brezilya olup Akdeniz bölgesinde çok kolay yetişmektedir. Tat ve aroması benzersizdir, aroması uzun bir süre ağız da kalır. Rahatlatıcı, sakinleştirici ve cinsel istek arttırıcı olduğu bilinmektedir. Meyve sularından passiflora şurupları yapılmaktadır.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi