Tele Sipariş 0312 321 03 09 0545 345 95 72
Çörtük (Çördük) Otu-50 Gram

Çörtük (Çördük) Otu-50 Gram

  • Ürün Kodu: blg1024

Yarı çalımsı ve kuvvetli kazık kökü bulunan çördük otu özellikle temelde çok dallanır ve 100 cm kadar yüksekliğe varabilir. Saplar üzerinde yaprakları dökülmüş mat kahverengi kabuk bulunur. Esas yapraklar lanzet şeklinde, 3.5 cm kadar uzunlukta, 1 cm kadar genişliktedir. Ucu yuvarlak veya kısa sivridir. Kenarları tandır, az veya çok bükülmüştür, sağlam orta yeşillikte, tamamen parlak yaprakların her iki yüzünde yapraklar tipik kserofit formdadır. Yapraklar genellikle karşılıklı ve sapa oturmuş durumdadır. Ancak bazen sapları da bulunabilir. Çiçek, çalımsı bitkide seyrek başak şeklinde ve 25 cm kadar uzunluktadır. Çiçekler başak üzerinde kümeler halindedir. 5 çanak yaprak boru şeklinde olup, sivri 5 uçla nihayetlenir. Aynı şekilde beş parçalı taç yaprağı ve bu taç yapraklar içinde 4 adet stameni bulunmaktadır. Taç yapraklar canlı viole-mavi nadir olarak da pembe veya beyazdır.

Koyu renkten siyah-kahverengiye kadar değişen mat cevizciği uzunumsu yumurta şeklinde, 2.5 mm kadar uzunlukta, 1.2 mm kadar genişliktedir. Bağlandığı yer biraz daralmıştır. Bağlantı yeri belirgin beyaz renklidir. Üst yüzü derin noktalıdır.

Ambalaj şekli 50 gram

Bir su bardağına 1 tatlı kaşığı kadar çördük otu koyulup üzerine kaynar su dökülüp bardağın ağzı kapatılır ve yaklaşık 5-10 dk. demlenir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi