Tele Sipariş 0312 321 03 09 0545 345 95 72
Öd Ağacı-Agallochum Officinale 100 Gram

Öd Ağacı-Agallochum Officinale 100 Gram

  • Ürün Kodu: blg1011

Özellikleri:

♦ Hindistan’da yetişen bir ağacın parçalarıdır. Özellikle Keşmir ve Çin’de yetişir. Beyaz ve siyah renkte olanları vardır. Bu bitkiye “Kustı Hindî” de­nildiği gibi, eskiden tüccarların deniz yoluyla Arap ülkelerine getirmelerinden dolayı da “Kustı bahri” denilmiştir.

♦ Beyaz cinsine “Kustı bahrî veya Kustı Aeabı’ denildiği gibi, siyah cinsine de “Kustı Hindi’ denil­diği olmuştur. Hafif bir kokusu vardır ki bu koku zencefil kokusuna yakındır

 Faydaları:

Kustı bahri ile ûdı Hindî aynı şeydir, ancak Kustı bahrî, ûdı Hindî’den daha beyaz ve daha tatlı­dır

Ödağacı (Udi Hindî)’nin kökü, dalları ve kabu­ğu hoş kokulu bir ağaçtır. Hekimlikte ve esans ya­pımında kullanılmıştır.

İbni Kayyım de “Tıbbı Nebevisinde şöyle de­miştir

Ödağacı iki kısımdır. Biri tedavide kullanılır ki ona “kust” veya “küst” denilir. Diğeri isegüzel koku yapımında kullanılır ki ona da “elelüvve” denir. Ni­tekim İbni Ömer Hz.’leri güzel koku süründüğü zaman ödağacı kokusunu sade olarak veya öd ile kâfur karıştırılmış koku sürünür, sonra da

Peygamber AleyhisSelâm işte böyle koku sürünürdü derdi.

Yine Peygamber Aleyhisselâm cennet ehlini tavsif ederken

” … onların tarakları altın ve gümüş, terleri misk, buhurdanlıkları ödağacından, eşleri huriler, ahlakları bir kişinin ahlakı gibi” buyurmuştur.

Bazılarına göre de ödağacından güzel koku elde etmek için ödağacı kesildikten sonra bir sene bo­yunca toprağa gömülür toprak onun faydasız kı­sımlarını yiyip, yok eder, fakat güzel kokulu kısmı kalır, bu kısma toprak bir şey yapmaz. Kabuğu ve kokusuz kısmı kokuşur ve toprağa karışır”

Ödağacının tozunu su ile karıştırdıktan sonra yedi defa ağızdan akıtması veya burundan damlat­ması bademcik iltihabına karşı kullanılmıştır.

Kaynak:genelsaglikbilgileri.com


 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi